Logo 'Skowronek'
Projekt balonowego lotu stratosferycznego
"Skowronek"

Układ ustalania pozycji jest wydzielonym, samodzielnym zespołem urządzeń, których zadaniem jest odpowiedź na pytanie "gdzie jestem?". Aby zapewnić większą pewność działania składa się z dwóch niezależnych kanałów. Każdy z nich posiada odbiornik GPS oraz czujnik ciśnienia.

  Kanał 1 Kanał 2
GPS Garmin 18x LVC
bardzo czuły odbiornik bez ograniczenia funkcjonalności w całej przestrzeni lotu.
garmin 18x LVC
GlobalSat EM-408
czuły odbiornik posiadający ograniczenie do wysokości 18 km. Powyżej nie będzie działał. Ma zwiększyć szanse odnalezienia ładunku na ziemi.
GlobalSat EM-408
Czujnik ciśnienia MPX2100AP
absolutny, 100 kPa
MPX2100AP
MPX5100DP
różnicowy, 100kPa. Będzie testowana na nim możliwość używania czujników różnicowych z zatkanym na powierzchni Ziemi jednym kanałem.
MPX5100DP

Oba kanały będą miały swój kontroler, który na podstawie danych z GPS i czujnika ciśnienia będzie wyznaczał położenie. To położenie będzie można z nich odczytać przez magistralę I2C. Kontroler lotu będzie odpytywał co sekundę oba kanały układu ustalania pozycji i na podstawie uzyskanych informacji podejmował decyzje.

Wysokość nad poziomem morza wyznaczana będzie zarówno z GPSów jak i barometrycznie. W przypadku wątpliwości co do działania GPSów czujnik ciśnienia będzie miał decydujące słowo. Z tym, że wszelkie wątpliwości w tej mierze rozwiązywane będą poza kontrolerem lotu, ten otrzyma już gotowy wynik. To układ ustalania pozycji ma mieć wystarczającą "inteligencję" by radzić sobie z kłopotami nawigacyjnymi.

Być może stosowanie czujników ciśnienia nie będzie konieczne, ale przy pierwszym locie wolę się zabezpieczyć.