Logo 'Skowronek'
Projekt balonowego lotu stratosferycznego
"Skowronek"

Atmosfera ziemska, ta z powietrzem jakie znamy, jest tworem niesłychanie cienkim biorąc pod uwagę rozmiar planety. Przyjmuje się, że granica kosmosu rozciąga się 100 km nad poziomem morza. Gdybyśmy założyli, że Ziemia jest wielkości piłki nożnej atmosfera kończyłaby się niecałe 2 mm nad jej powierzchnią.

Wraz z wysokością gęstość gazów maleje. Poniżej 50 km zostaje 99,9% całkowitej masy powietrza. A że to ono nadaje niebu barwę niebieską od pewnej wysokości cały kolor zostaje w dole odsłaniając czarną otchłań kosmosu a Ziemię czyniąc błękitną.

Wyższe partie atmosfery są zabójcze dla organizmów żywych. Brak powietrza, teperatury spadające do -70 °C, wzrastajace systematycznie promieniowanie i przede wszystkim ciśnienie, które jest tak niskie, że już od wyskości 19 km człowiek o temperaturze ciała 36,6 °C zacząłby wrzeć.

Świat ten wydaje się odległy, niedostępny i jednocześnie ciekawy. Od paru lat chodził mi po głowie pomysł by wypuścić balon stratosferyczny, który robiłby fotografie i mierzył różne parametry środowiskowe. Pomysł, który wziął się zapewne z inspiracji polskim lotem "Cygnus".

Wpadłem przy okazji na kilka pomysłów, które być może poprawią osiągi lotów i po przygotowaniu koncepcyjnym rozpocząłem realizację.

Grzegorz Żochowski
Białystok 2011